BELGRADE — The Otter Tail Central wrestling team placed nine wrestlers at the Jaguar Invitational at Belgrade-Brooten-Elrosa High School Friday.

“Traditionally a very tough tournament, this year was no different with half of the teams being ranked in the top eight and the others having ranked wrestlers as well,” OTC head coach Scott Hart said.

Matt Hendricks (152 pounds) and Cian Buehler (285) each reached the finals, both finishing as runners-up.

The Bulldogs will return home to take on New York Mills for Parent/Senior Night at 7 p.m. Tuesday in Underwood.

 

Team standings: 1. ACGC- 212.5, 2. BBE 203, 3. Becker 141, 4. Frazee 138.5, 5. Albany 102, 6. WRRC 90, 7. OTC 86.5, 8. Quad County 41.

 

OTC individual results

106: 6th Kolby Peters (OTC) Defeated Cade Nagle (FRAZ) fall 4:51, defeated by Wyatt Engen (BBE) fall 2:41, defeated by Tanner Viesmann (BBE) 2-4 OT, defeated by Bailey Peichel (FRAZ) 7-8

 

113: DNP Brandt Malone (OTC) defeated by Jake Nagel (FRAZ) fall 1:04, defeated by Jevon Zimmermann (WRRC) fall 1:13

120 5th Laredo Bugbee (OTC) defeated Dustin Schmitt (ALB) fall 3:50, defeated Caden Mayfield (FRAZ) 15-0, defeated by Ryan Jensen (BBE) fall 1:27, defeated Christian Carlson (FRAZ) 11-1

126 5th Kalen Kraft (OTC) defeated by Brady Holien (ACGC) fall 1:26, defeated by Mason Studermann (ACGC) fall 4:38, defeated Chase Corner (QUCO) fall :51

132 DNP Blake Malone (OTC) defeated by Peyton Krumrei (ALB) fall 5:37, defeated Preston Mayfield (FRAZ) fall 4:15

138 6th Hayden Hart (OTC) defeated by Hayden Strauman (ACGC) 4-6 OT, defeated Caleb Hoff (QUCO) fall :36, defeated by Kaden Hiemenz (FRAZ) 0-1, defeated by Will Mergen (ALB) 4-6 OT

138 DNP  Reed Leabo(OTC) defeated by Luke Paulson (BECK) 5-14, defeated by Will Mergen (ALB) 1-12 

145 4th   Login Schleske (OTC) defeated Seth Osla (FRAZ) fall 1:06, defeated by Adam Jurek (BECK) 1-2, defeated Mason Irlbeck (WRRC) fall 4:51, defeated by Tate Hoffarth (ALB) 2-9

152 2nd Matt Hendricks  (OTC) defeated Declan Crumley (ALB) 7-2, defeated Dylan Kampsen (BBE) 9-4, defeated by Jake Mortenson (ACGC) fall 6:30 OT

160 6th Nik Gardin (OTC) defeated Tristen Guzier (BBE) 5-3, defeated by Jack Howard (QUCO) 6-8 OT, defeated by Hayden Determan (WRCC) 4-5, defeated by Hunter Tate (ALB) injury default

170 DNP Tristen Evavold (OTC) defeated by Jaxon Behm (ACGC) 4-6, defeated by Damian Osland (WRCC) fall 4:26

182 DNP Chase Janu (OTC) defeated by Reid Kraus (BECK) injury default, defeated by Ty Altermatt (WRCC) injury default

195 open

220 4th DNP Murphy Despard  (OTC) defeated by Brayden Weber (BECK) fall 2:43, defeated by Jose Posada (ACGC) fall 3:28

285 2nd Cian Buehler (OTC) defeated Bryce Feuerhake (BBE) 9-5, defeated by Tanner Berghuis (BBE) fall 4:24.

Load comments